Přeskočit na hlavní obsah
  1. Metabolismus/

Jablko vs. jablečný džus

5 min· 0 · 0 · ·
Andrea Cipovová
metabolismus cukr glukóza fruktóza ovoce střevní mikrobiom inzulin
Obsah

Co obsahuje víc kalorií a jednoduchých cukrů? Sklenice koly nebo jablečného džusu? A co jablečný džus a jablko? Mají stejný efekt na vaše tělo? Na to se podíváme v tomto článku.

Pokud jste tipovali, že je víc sladká kola, tak jste se mýlili. Stoprocentní jablečný džus obsahuje o trošku víc jednoduchých cukrů než cola. A co když porovnáme džus a celé jablko? Je vašemu tělu jedno, co z toho si vyberete?

NENÍ! Velice totiž záleží na formě, v jaké do sebe jednoduché cukry dostanete.

Na formě záleží #

Představte si dva případy. V obou máme stejné množství cukru a v prvním případě je ten cukr samotný. Když sníte samotný cukr, ve vašem těle se vstřebá do krevního oběhu a v těle vznikne odpovídající metabolická odpověď. Tenhle cukr vyvolá ve vašem těle nějaký EFEKT. Ve druhém případě ten cukr není sám, ale spolu s ním tam je ještě spousta dalších komponent. Tentokrát se cukr také vstřebá a vyvolá metabolickou odpověď, ale tyhle ostatní komponenty můžou do procesu zasáhnout. Některé mohou zrychlovat nebo zpomalovat vstřebávání, některé se mohou ko-absorbovat (vstřebávat společně) a některé ovlivňují střevní mikroflóru, která má následně vliv na činnost střev.

Výsledný EFEKT nemusí být stejný, přestože se jedná o stejné množství stejné látky!

Představte si to, jako když jedete na dovolenou. Když pojedete sami, pravděpodobně dopadne jinak, než když pojedete s rodinou a malými dětmi, s partou kamarádů nebo s tchýní. Výsledek bude pokaždé jiný :)

Rozdíl mezi jablkem a jablečným džusem #

Stejně je tomu i u jablečného džusu a jablka. V jablečném džusu jsou jednoduché cukry ve volné podobě, takže je tělo nemusí nijak dál trávit a štěpit a mohou rovnou přejít přes střevní stěnu do krevního oběhu. Rychlost vstřebání je velká.

Oproti tomu rychlost vstřebání cukru z jablka je pomalejší, protože jablko obsahuje další komponenty. První rozdíl nastává už v žaludku, který se vyprazdňuje pomaleji, pokud sníte jablko, než když vypijete džus. Dále je rozdíl ve struktuře. Jablko na řezu vypadá jako spousta malých cisterniček z vlákniny, které obsahují cukerné roztoky. Při trávení jablka se musí cisterničky nejprve narušit pomocí žvýkání a střevních bakterií, aby se z nich mohly cukerné roztoky dostat.

Po vypití džusu se uvolní víc inzulinu #

Na tomto grafu vidíte množství uvolněného inzulinu po tom, co sníte jablko (zelená křivka) nebo vypijete jablečný džus (červená křivka). Tím, že jsou v džusu jednoduché cukry ve volné formě a rychle se vstřebávají, je to pro tělo velká nálož cukru najednou. Tělo na to reaguje uvolněním velkého množství inzulinu, aby se udržela krevní glykémie v rozumném intervalu. Z jablka se cukry vstřebávají pozvolněji a uvolní se méně inzulinu.

Záleží nejen na množství ale i na koncentraci v čase!

U jablka i džusu je výsledná nejvyšší glykémie (koncentrace glukózy v krvi) srovnatelná, ale u džusu je to za cenu většího množství inzulinu. Ten za pár desítek minut způsobí, že se glykémie sníží (propad červené křivky v 90. minutě), což náš mozek vyhodnotí: “Hele, měl/a by sis dávat bacha, abychom se nedostali do hypoglykémie. Běž si radši něco sníst!” A my dostaneme na něco chuť. Nebo hlad. Honí nás mlsná. A nepřestane, dokud si fakt pro něco do špajzu nedojdeme.

Výkyvy inzulinu a glykémie vedou k rozvoji inzulinové rezistence #

Ono se párkrát nic nestane. Pokud ale pijete džusy, smoothie a rovnou k tomu přidám všechny slazené nápoje pravidelně, denně a ve velkých objemech, dochází ve vašem těle neustále ke zvedání hladiny inzulinu. A čeho je moc, toho je příliš. Tělo se časem začne bránit rozvojem inzulinové rezistence, která spolu s velkou kalorickou náloží těchto nápojů vede k nadváze, obezitě, metabolickému syndromu, cukrovce a celé řadě dalších civilizačních chorob.

Není pyré jako pyré #

Na výše uvedených grafech bylo znázorněno ještě jablečné pyré, jehož křivka byla srovnatelná s křivkou celého jablka. Ale pozor, to pouze v případě, že se jedná o stoprocentní jablečné pyré bez dalších přidaných látek. Něco jako když si doma najemno nastrouháte jablko.

Jablečné pyré je i tato kapsička, dokonce doporučována dětem od 4 měsíců věku. Když se podíváte na složení, tak kromě jablka, kterého tam je 85%, tam je ještě kukuřičný škrob a glukózo-fruktózový sirup. To jsou volné cukry, které se rychle vstřebávají, a proto bude mít tato kapsička křivku spíš jako džus než jako celé jablko. A mimochodem, obsahuje víc jednoduchých cukrů než coca-cola nebo jablečný džus!

Cukr se dnes přidává do většiny zpracovaných potravin a jíme ho nadbytek. Nejhorší ale je, když ho cpeme do našich dětí už od útlého věku.

Raději věnujte 2 minuty svého času a dětem jablko nastrouhejte!

Co z toho vyplývá #

  1. NA FORMĚ ZÁLEŽÍ. Mnoho studií prokázalo pozitivní vliv pravidelné konzumace celého čerstvého ovoce na lidské zdraví. Zlepšuje kvalitu trávicího traktu, mikrobiomu, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, metabolického syndromu, obezity a snižuje riziko některých typů rakoviny. Oproti tomu pravidelné pití slazených nápojů včetně džusů vede ke ztučnění jater, rozvoji inzulinové rezistence a následně diabetu, obezity atd. Pokud by vás detailněji zajímalo, jakým mechanismem k tomu dochází, podívejte se na můj článek a video o fruktóze, kde to vysvětluji podrobně.

  2. DÁVKA DĚLÁ JED. Tohle platí v jídle naprosto ve všem. Když denně sníte 5kg banánů, nejspíš to pro vaše tělo dobré nebude. Zároveň když si občas dáte skleničku kvalitního moštu nebo i coly (pokud na tom trváte), tak se taky houby stane. Vše je o rovnováze. Nemusíte všechny “nezdravé” potraviny striktně vyškrtat, ale mějte představu o tom, co dělají s vaším tělem a podle toho korigujte jejich množství.

Závěr #

Tak, abych se vrátila na začátek. Z hlediska cukru je skoro jedno, jestli si dáte džus nebo coca-colu. Ale džus a jablko je rozdíl. Volba je na vás!

Zdroje #